Resultater 2014

Flugtskydningscenter-Karup

Her vil der  kommer resulteter for 2014


Siden opdateret den 1/9 2014



                                                                   Firekant skydning i Sporting

2014

JAFI

Karup

Stoholm

Thorning

JAFI den 25. juni

nr. 1  317

Nr. 2  300 omsk

nr. 4  299

Nr. 3  300 omsk

Karup den 6. juli

Nr. 2  298

Nr. 1  325

Nr. 3  286

Nr. 4  278

Stoholm den 13. august

Nr. 1  323

Nr. 3  303

Nr. 4  300

Nr. 2  309

Thorning den 24 August

Nr. 2  289

Nr. 3  279

Nr. 4  258

Nr. 1  299

Total duer

1227

1207

1143

1186

Total placering

Nr.1

Nr. 2

Nr. 4

Nr. 3







Karup skytter den 25/6

Kurt S. christensen

Kim Andersen

Jan N. Schmidt

Buller

Jesper Larsen

Karup skytter den 6/7

Kim Andersen

Peter J. Frandsen

Jan N. Schmidt

Buller

Jesper Larsen

Karup skytter den 13/8

Kurt S. Christensen

Kim Andersen

Jan N. Schmidt

Peter J. Frandsen

Steffen Mackenhauer

Karup skytter den 24/8

Kurt S. Christensen

Kim Andersen

Jan N. Schmidt

Peter J. Frandsen

Buller



                                   Pulverduer finale skydning 2014

Nr. 1 Lars D. Sørensen 24 delt 1. plads (der var så mørk at det var umulig at se duer i en ny omskydning)

Nr. 2 Stefan B. Mayer    24 delt 1. plads

Nr. 3 Kim Andersen      24


   

Afslutning/Holdskydning

2014

2014


Mester

1. Kurt S. Christensen      37/42 omsk.

Frank Kvist                        37/42 omsk.

Peter J. Frandsen             37/43

Trap

1. Kent Sommer              25

2. Jan N. Schmidt            24

3. Henrik R. Jørgensen   23


A rækken

Stefan B. Mayer               35/41

Robert Becker                 30/44

Morten Pedersen             27/47

Skeet

1. Ole Andersen              22

2. Jan N. Schmidt            21

3. Kim andersen              20

Junior

1. Jonas Svendsen          15/26

Sporting

1. Kurt S. Christensen     23 omsk.

2. Kim Andersen              23 omsk

3. Jan N. Schmidt             23 omsk

Veteran

1. Poul E. Andersen         22/24

2. Per Sørensen               21/24

3. Benny sørensen          19/28

Dagens bedste skytte

Jan N. Schmidt med       88 Træf

Damer

Ingen deltagere


Begynder

Ingen deltagere


Jæger

Ingen deltagerer


Holdskydning

Karup-Kølvrå Jagtforening

Holdet bestod af

Jan N. Schmidt                88

Kim Andersen                  85

Ole Andersen                   81

Peter J. Frandsen            79

Poul E. Andersen            72

Lars D. Sørensen            70

Total                               475 = 1.Pladsen

Holdskydning

Frederiks Jagtforening

Holdet bestod af

Kurt S. Christensen           80

Lars K. Nielsen                   75

Lars Erik Bitsch                 74

Bjarne Larsen                    68

Stefan B. Meyer                 68

Frank Kvist                         67

Total                                   432 = 2. Pladsen



   

       

Fastelavnsskydning 2014; ( I meget kraftig blæst)

Kattekonge:

Lars Erik Bitsch

129 skud til tønden


Jagtskydning:

Senior/Oldboys 1x24 duer lukket:

1. Kenth Sommer 22/25

2. Allan Orbitsø 21/25

3.

Senior/Oldboys 2x24 duer åben:

1.Ivan Møldgaard 44/49

2.

3.

Veteran 1x24 duer lukket:

1. Jørgen Davidsen 21/26

2.

3.

Veteran 2x24 duer åben:

1. Villy Poulsen 44/50

2.

3.

Junior/Dame 1x24 duer lukket:

1. Mark Bech 14/28

2.

3.

Junior/Dame 2x24 duer Åben:

1. Mark Bech 34/53

2.

3.



Kvalifikationsskydning til DJ Forbundsmesterskab Kreds 2 den 25. maj 2014


Holdskydning:

Senior 14 hold tilmeldt


1    Haderup Senior  115/122

      Michael Kolb Von Rønne      39/41

      Lasse Eriksen                        38/40

      Jesper Thinggaard Nielsen  38/41

      Allan Obitsø Kristensen       37/40


2    Ørre-Sinding 1  115/122

      Tom Sørensen                       39/40

      Peter Lindberg                      38/41

      Flemming Elkjær                   38/41

      Carsten Jørgensen               37/41


3    Tjele Vest Senior   113/121

      Holger Nielsen                      38/40

      Brian Sørensen                     38/41

      Peter Sørensen                     37/40

      Bo Pedersen                         37/42


5    Frederiks Senior 1   112/126

      Kurt S. Christensen             38/42

      Jesper Hornskov Larsen     38/42

      Lars Krogh Nielsen              36/42

      Ole Rud Nielsen                    33/43


7    Frederiks Senior 2   108/123

      John Pedersen                     36/40

      Kim Dürr                                36/41

      Frank Kvist Andersen          36/42

      Peter Juul Frandsen             33/41


Old Boy Hold 5 hold tilmeldt:


1    Stoholm Old Boy   113/124

      Jens Falkenberg                  40/40

      Frank S. Kristensen             37/42

      Søren M. Jensen                  36/42

      Søren Lund                           33/44


2     Assing Old Boy   111/122

      Karsten Buur Mouridsen     39/41

      Ole Schmidt                          37/41

      Tommy Christensen             35/40

      Carsten Ramsing                  30/43


3    Ørre-Sinding Old Boy 2   107/122

      Peter Johansen                     37/41

      Tommy Villadsen                  36/41

      Bent Østergaard Lauridsen 34/40

      Per Vestergaard                    33/45


Veteran Hold 5 hold tilmeldt:


1     Karup-Kølvrå   115/126

      Erik Døssing                         40/44

      Peter Bay                               38/41

      Poul Erik Andersen              37/41

      Niels Bjarne Jensen             33/43


2     Aulum Veteran   110/121

      Allan Stürm                           38/41

      Leif H. Pedersen                   36/40

      Poul H. Pedersen                  36/40

      Hans Thor Thomsen             34/42


3     Timring-Vildbjerg Veteran   107/124

       Svend Andersen                 36/40

       Sigfred Andersen                36/43

       Freddy Godskesen              35/41

       Kaj H. Pedersen                   35/41


Superveteran Hold 3 hold tilmeldt:


1     Roum SV   105/126

      Leo Høgh                              36/41

      Erik Kristensen                    36/41

      Kristian Sloth                       33/44

      Kjeld Jensen                        27/47


2     Frederiks Superveteran   101/133

      Benny Mortensen                34/44

      Per Sørensen                       34/44

      Ejnar Lindgård Nielsen       33/45

      Thorkild Hvam                     32/44


3     Timring-Vildbjerg Super Veteran   98/123

      Vagn Nykjær                         34/40

      Bendt Andersen                   32/41

      Verner Frandsen                  32/42

      Børge Andersen                   32/44


Junior Hold 1 hold tilmeldt:


1     Assing Junior   99/124

      Hans Kristian Gammelmark  35/40

      Brian Jakobsen                      34/43

      Thomas Heesgaard                30/41

      Jens Jacob Kjærgaard              0/0

 


      Individuelle   

Senior   42 tilmeldte

1     Tom Sørensen   Ørre-Sinding                  39/40

2      Michael Kolb Von Rønne  Haderup        39/41

3      Knud Erik Kristensen                              39/42


Old Boy   39 tilmeldte

1      Jens Falkenberg   Stoholm                    40/40

2      Henning Andersen   Timring-Vildbjerg  39/40

3      Karsten Buur Mouridsen  Assing           39/41


Veteran   28 tilmeldte

1      Erik Døssing   Karup-Kølvrå                   40/44

2      Allan Stürm   Aulum                                38/41

3      Peter Bay   Karup-Kølvrå                        38/41


Superveteran  20 tilmeldte

1      Christian Jørgensen   Ørre-Sinding       37/42

2      Leo Høgh   Roum                                     36/41

3      Erik Kristensen   Roum                           36/41


Junior   7 tilmeldte

1      Alex Fris Nielsen   Timring-Vildbjerg     36/41

2      Hans Kristian Gammelmark   Assing     35/40

3      Brian Jakobsen   Assing                         34/43


Dame   2 tilmeldte

1      Conni Elmholt   Gjellerup                       36/44

2      Birthe Sørensen   Sdr. Felding               27/42


     

   

Ønsker du at se resultater fra amtstuneringen  klikker du HER 





Støt vore sponsorer for de støtter os.

Frederiks Smede & VVS A/S    www.fsvas.dk


Grønhøj Vognmandsforretning

  www.ghvf.dk


JAFI A/S Viborg  www.jafi.dk


Kølvrå Tømrer og Snedkerforretning Aps  www.kvts.dk


Muremester Steen Fløjgaard A/S  www.floejgaard.dk


Karup Kartoffelmelfabrik Amba.  www.kkmel.dk


PHILBERT ENTREPRISE Aps

V/Simon Philbert

www.philbert-entreprise.dk

Karup Bio

http://www.karup-bio.dk/

Bredgade 19,  Karup

97 10 10 54