Skip to main content

Resultater

Find de seneste resultater herunder

2024

Da vi har 31 års jubilæum har vi besluttet at marker det ved at der på hver træningsdag til og med den 21. aug. Kommer 2 pulverduer i på jagtbanen. og 1 på Sporting banen (pulverduerne er sorte med orange pulver).

Skytter som rammer en sådan due vinder 1 flaske vin samt retten til at deltage i en finaleskydning.

Onsdag den 28. august kl. 18.00-20.00 er der finale skydning og det foregår ved olympisk trap på nordisk trap banen, og man har lige så mange chancer som man har andele. fri skydestilling og der må bruges 2 skud pr due. Alle er velkommen uanset medlemskab.

1. pr. 500 patroner – 2. pr. 300 patroner – 3. pr. 200 patroner  Sponsor JAFI Viborg

  • 2/3   Ingen pulverduer ramt
  • 9/3   Ingen pulverduer ramt 
  • 16/3  Ingen pulverduer ramt
  • 23/3 Ingen pulverduer ramt 
  • 30/3  Ingen pulverduer ramt
  • 3/4    Ingen pulverduer ramt
  • 10/4  Torben Stampe
  • 17/4  Ingen pulverduer ramt
  • 24/4 Jens Eskildsen
  • 1/5    Kim Andersen og Søren Kristensen Grønhøj
  • 8/5   Kenth Sommer
  • 15/5  Klaus Pedersen
  • 22/5 Steen Madsen – Kurt S. Christensen og Niklas Alstrøm
  • 29/5 Kim S. Kiilerich
  • 5/6  Svend Erling Nielsen
  • 12/6 Peter Thisted 
  • 19/6 Søren H. Sørensen og Uffe Dam
  • 26/6 Ole Rud 
  • 3/7 Ingen pulverduer ramt 
  • 10/7 Steen K. Christensen og Bjarne Rasmussen
  • 17/7 
  • 24/7 
  • 31/7 
  • 7/8 
  • 14/8 
  • 21/8 

Resultat af finaleskydning 2023

Nr. 1  Kurt S. Christensen 25  Nr. 2 Søren Larsen 23  Nr. 3 Jens Christian Bredsgaard 21

 

2024

Femkant 2024

2024 Sevel  140 skytter Vemb  112 skytter Morsø  94 skytter Brodal 121 skytter Karup 92 skytter
Sevel den 7. april  nr. 1 – 141/146  nr. 2 – 139/146  nr. 4 – 127/152 nr. 3 – 131/149 nr. 5 – 125/149
Vemb den 21. april nr. 1 – 143/146 nr. 2 – 140/148 nr. 4 – 128/148 nr. 3 –  138/144 nr. 5 – 123/153
Morsø den 11. maj nr. 1 – 140/149 nr. (3) – 134/148 nr. 2 – 138/148 nr. (3)  134/148 nr. 5 – 125/150
Brodal den 2. juni nr. 1 – 139/146 nr. 2 – 136/146 nr. 3 – 129/157 nr. 4 – 128/149 nr. 5 – 127/148
Karup den 15. juni nr. 1- 137/150 omskydning nr. 2-137/150 omskydning nr. 5 – 120/151 nr. 3 – 129/148 nr. 4 – 127/152
Total Træf 700/737 686/738 642/793 660/733 627/752
Placering 2024 Nr. 1 Nr. 2 Nr. 4 Nr. 3 Nr. 5
Karup holdet  bestod den 7/4 af 14 skytter

1 Torben Stampe 22/24

2 Ole Rud 21/25

3 John Pedersen 21/25

4 Niels B. Jensen 21/26

5Thomas Andersen 20/24

6 Peter Bay 20/25

 

 

 

 

 

Karup holdet bestod den 21/4 af 10 skytter

1 Ole Rud 22/24

2 Thomas Andersen 22/24

3 Kenth Sommer 21/26

4 Erik Døssing 20/25

5 Lars D. Sørensen 20/26

6 Poul E. Andersen 18/28

 

 

 

 

 

Karup holdet bestod den 11/5 af 13 skytter

1 Kim Dürr 22/24

2 Frans Rasmussen 22/25

3 Frank Kvist 21/24

4 Peter Bay 21/26

5 John Pedersen 20/26

6 Mikael Smed 19/25

 

 

 

 

 

Karup holdet bestod den 2/6 af 14 skytter

1 Ole Rud 23/24

2 Lars D. Sørensen 22/24

3 Torben Stampe 21/24

4 Thomas Andersen 21/24

5 Mikael Smed 21/26

6 Kim Dürr 19/26

 

 

 

 

 

Karup holdet bestod den 15/6 af 20 skytter

1 Torben Stampe 22/24

2 Kenth sommer 22/25

3 Kurt Christensen 21/26

4 Frans Rasmussen 21/26

5 Thomas Graversen 21/27

6 Peter Kjær 20/24

 

 

 

 

 

 

Femkant 2023

2023 Karup 121 skytter Nees 120 skytter Morsø 95 skytter Brodal 134 skytter Sevel 105 Skytter
Karup den 2. april Nr. 4    130/148 Nr. 1    139 146 Nr.    5130/149 Nr.    3    132/149 Nr. 2    139/147
Nees den 15. april Nr. 4    134/150 Nr. 2    140/145 Nr. 5    134/152 Nr.    3 136/147 Nr. 1    141/144
Morsø den 29. april Nr. 5    132/147 Nr. 2    137/147 Nr. 3    137/149 Nr. 4    133/147 Nr. 1    138/147
Brodal den 14. maj Nr.4    123/152 Nr. 2    134/147 Nr. 5    123/153 Nr. 3    131/150 Nr. 1    136/148
Sevel den 3. juni Nr. 4    125/146 Nr. 2    136/145 Nr. 5    97/128 Nr. 3    131/150 Nr. 1    140/147
Sum total 2023 Nr. 4    644/743 Nr. 2    686/730 Nr. 5    617/ 731 Nr. 3    663/743 Nr. 1    694/733
Placering 2023 NR. 4 NR. 2 NR. 5 NR. 3 NR. 1
Karup holdet bestod 2/4 af
17 skytter.
Nr. 1 Kim Dürr 24/25
Nr. 2 Ole Rud 23/25
Nr. 3 Uffe Dam 22/24
Nr. 4 Frank Kvist 21/24
Nr. Niels B. Jensen 21/25
Nr. 6 Amalie Dürr 20/27
Karup holdet bestod 15/4 af
17 skytter.
Nr. 1 Kenth Sommer 24/26
Nr. 2 Kim Kiilerich 23/26
Nr. 3 Ole Rud Nielsen 22/24
Nr. 3 Uffe Dam 22/24
Nr. 5 John Pedersen 22/25
Nr. 6 Erik Døssing 21/25
Junior Medalie
Emil Kjærulff 19/27
Karup holdet bestod 29/4 af
20 skytter
Nr. 1 Erik Døssing 24/24
Nr. 2 Ole Rud 22/24
Nr. 3 Knud Kjellerup 22/24
Nr. 4 Poul E. Andersen 22/26
Nr. 5 Kim Kiilerich 21/24
Nr. 6 Kim Dürr 21/24
Karup holdet bestod 14/5 af
17 skytter
Nr.1 Lars D. Sørensen 23/24
Nr. 2 Peter Thisted 21/25
Nr. 3 Janne Hvid 20/25
nr. 4 Poul E. Andersen 20/26
Nr 5 Lars Lund Nielsen 20/27
Nr. 6 Frank Kvist 19/25
Karup holdet bestod 3/6 af 16 skytter.
Nr 1Ole Rud Nielsen24/25
Nr 2 Lars D. Sørensen 21/24
Nr.3 Frans Rasmussen 21/25
Nr 4 Kenth Sommer 20/24
Nr. 5 Erik Nielsen 20/24
Nr. 6 Peter Bay 19/24

 

2023

Jagtskydning Pokal skydning 2023 Pokalskydning 2023
Mester
Nr. 1 Kim Dürr 37/41
Nr. 2 Torben Stampe 35/43 (omsk)
Nr. 3 John Pedersen35/43 (omsk)
Nordisk Trap
Nr. 1 Claus Andersen 22
Nr. 2 Thomas Graversen 21 (omsk)
Nr. 3 Søren Larsen 21 (omsk)
A række
Nr. 1 Morten Pedersen 19/25
Nr. 2 Jens Kjærulff 17/25
Nr. 3 Chris Stampe 16/27
Skeet
Nr. 1 René Bertelsen 19
Nr. 2 Kim Stordal 18
Nr. 3 Kim Andersem 17
Junior
Nr. 1 Emil Kjærulff 12/28
Sporting
Nr. 1 Kim Andersen 25
Nr. 2 Claus Andersen 19
Nr. 3 Steen Nørskov 19
Veteran
Nr. 1 Kenth Sommer 22/24
Nr. 2 Poul Erik Andersen 21/25
Nr. 3 Niels Bjarne Jensen 20/24
Jagt-Trap-Skeet-Sporting
Dagens Bedste Skytte
Kim Andersen 73/100
Jæger klassen
Nr. 1 Steen Madsen 15/29
Nr. 2 Casper Madsen 10/29
Nr. 3 March Egholm 9/26
Finale Pulverduer
Nr. 1 Kurt S. Christensen 25
Nr. 2 Søren Larsen 23
Nr. 3 Jens Christian Bredsgaard 21
Damer
Ingen deltagelse