Skip to main content

Resultater

Find de seneste resultater herunder

2024

Da vi har 31 års jubilæum har vi besluttet at marker det ved at der på hver træningsdag til og med den 21. aug. Kommer 2 pulverduer i på jagtbanen. og 1 på Sporting banen (pulverduerne er sorte med orange pulver).

Skytter som rammer en sådan due vinder 1 flaske vin samt retten til at deltage i en finaleskydning.

Onsdag den 28. august kl. 18.00-20.00 er der finale skydning og det foregår ved olympisk trap på nordisk trap banen, og man har lige så mange chancer som man har andele. fri skydestilling og der må bruges 2 skud pr due. Alle er velkommen uanset medlemskab.

1. pr. 500 patroner – 2. pr. 300 patroner – 3. pr. 200 patroner  Sponsor JAFI Viborg

  • 2/3   Ingen pulverduer ramt
  • 9/3 
  • 16/3 
  • 23/3 
  • 30/3  
  • 3/4 
  • 10/4 
  • 17/4 
  • 24/4
  • 1/5
  • 8/5 
  • 15/5 
  • 22/5 
  • 29/5
  • 5/6 
  • 12/6 
  • 19/6 
  • 26/6 
  • 3/7 
  • 10/7 
  • 17/7 
  • 24/7 
  • 31/7 
  • 7/8 
  • 14/8 
  • 21/8 

Resultat af finaleskydning 2023

Nr. 1  Kurt S. Christensen 25  Nr. 2 Søren Larsen 23  Nr. 3 Jens Christian Bredsgaard 21

 

2024

Femkant 2024

2024 Sevel Vemb Morsø Brodal Karup
Sevel den 7. april
Vemb den 21. april
Morsø den 11. maj
Brodal den 2. juni
Karup den 15. juni
Total Træf
Placering Nr. Nr. Nr. Nr. Nr.
Karup holdet  bestod af

 

 

 

 

 

 

Femkant 2023

2023 Karup 121 skytter Nees 120 skytter Morsø 95 skytter Brodal 134 skytter Sevel 105 Skytter
Karup den 2. april Nr. 4    130/148 Nr. 1    139 146 Nr.    5130/149 Nr.    3    132/149 Nr. 2    139/147
Nees den 15. april Nr. 4    134/150 Nr. 2    140/145 Nr. 5    134/152 Nr.    3 136/147 Nr. 1    141/144
Morsø den 29. april Nr. 5    132/147 Nr. 2    137/147 Nr. 3    137/149 Nr. 4    133/147 Nr. 1    138/147
Brodal den 14. maj Nr.4    123/152 Nr. 2    134/147 Nr. 5    123/153 Nr. 3    131/150 Nr. 1    136/148
Sevel den 3. juni Nr. 4    125/146 Nr. 2    136/145 Nr. 5    97/128 Nr. 3    131/150 Nr. 1    140/147
Sum total 2023 Nr. 4    644/743 Nr. 2    686/730 Nr. 5    617/ 731 Nr. 3    663/743 Nr. 1    694/733
Placering 2023 NR. 4 NR. 2 NR. 5 NR. 3 NR. 1
Karup holdet bestod 2/4 af
17 skytter.
Nr. 1 Kim Dürr 24/25
Nr. 2 Ole Rud 23/25
Nr. 3 Uffe Dam 22/24
Nr. 4 Frank Kvist 21/24
Nr. Niels B. Jensen 21/25
Nr. 6 Amalie Dürr 20/27
Karup holdet bestod 15/4 af
17 skytter.
Nr. 1 Kenth Sommer 24/26
Nr. 2 Kim Kiilerich 23/26
Nr. 3 Ole Rud Nielsen 22/24
Nr. 3 Uffe Dam 22/24
Nr. 5 John Pedersen 22/25
Nr. 6 Erik Døssing 21/25
Junior Medalie
Emil Kjærulff 19/27
Karup holdet bestod 29/4 af
20 skytter
Nr. 1 Erik Døssing 24/24
Nr. 2 Ole Rud 22/24
Nr. 3 Knud Kjellerup 22/24
Nr. 4 Poul E. Andersen 22/26
Nr. 5 Kim Kiilerich 21/24
Nr. 6 Kim Dürr 21/24
Karup holdet bestod 14/5 af
17 skytter
Nr.1 Lars D. Sørensen 23/24
Nr. 2 Peter Thisted 21/25
Nr. 3 Janne Hvid 20/25
nr. 4 Poul E. Andersen 20/26
Nr 5 Lars Lund Nielsen 20/27
Nr. 6 Frank Kvist 19/25
Karup holdet bestod 3/6 af 16 skytter.
Nr 1Ole Rud Nielsen24/25
Nr 2 Lars D. Sørensen 21/24
Nr.3 Frans Rasmussen 21/25
Nr 4 Kenth Sommer 20/24
Nr. 5 Erik Nielsen 20/24
Nr. 6 Peter Bay 19/24

 

2023

Jagtskydning Pokal skydning 2023 Pokalskydning 2023
Mester
Nr. 1 Kim Dürr 37/41
Nr. 2 Torben Stampe 35/43 (omsk)
Nr. 3 John Pedersen35/43 (omsk)
Nordisk Trap
Nr. 1 Claus Andersen 22
Nr. 2 Thomas Graversen 21 (omsk)
Nr. 3 Søren Larsen 21 (omsk)
A række
Nr. 1 Morten Pedersen 19/25
Nr. 2 Jens Kjærulff 17/25
Nr. 3 Chris Stampe 16/27
Skeet
Nr. 1 René Bertelsen 19
Nr. 2 Kim Stordal 18
Nr. 3 Kim Andersem 17
Junior
Nr. 1 Emil Kjærulff 12/28
Sporting
Nr. 1 Kim Andersen 25
Nr. 2 Claus Andersen 19
Nr. 3 Steen Nørskov 19
Veteran
Nr. 1 Kenth Sommer 22/24
Nr. 2 Poul Erik Andersen 21/25
Nr. 3 Niels Bjarne Jensen 20/24
Jagt-Trap-Skeet-Sporting
Dagens Bedste Skytte
Kim Andersen 73/100
Jæger klassen
Nr. 1 Steen Madsen 15/29
Nr. 2 Casper Madsen 10/29
Nr. 3 March Egholm 9/26
Finale Pulverduer
Nr. 1 Kurt S. Christensen 25
Nr. 2 Søren Larsen 23
Nr. 3 Jens Christian Bredsgaard 21
Damer
Ingen deltagelse